Ak sa vám niečo na našej stránke nepáči, nachádzajú sa na nej rôzne chyby a podobne, napíšte mi.
Fajčenie
Fajčenie je vdychovanie a vydychovanie dymu z tlejúceho tabaku, ktoré má znaky naučeného správania s fyzickými, psychickými a spoločenskými zážitkami. Na fajčenie a na nikotín, látku obsiahnutú v dyme z cigariet, vzniká u ľudí závislosť.
Spôsob fajčenia
Najčastejšie používanou rastlinou na fajčenie je tabak.
Fajčí sa po úprave a vytvarovaní v podobe cigary, zabalený v papieri v podobe cigarety, alebo narezaný pomocou fajky alebo vodnej fajky (arab. نارَجِيلَة náradžíla/náragíla, شِيشَة šíša alebo حُقَّة hukka).
Vplyv fajčenia a zdravotné riziká
Pôsobenie v ústnej dutine
Pri fajčení dochádza v ústnej dutine k niekoľkým procesom:
- Stúpa teplota a v zvýšenej miere dochádza k odumieraniu buniek všetkých tkanív, ktoré sa tu nachádzajú (ďasná, jazyk).
- Znižuje sa vylučovanie slín, ktoré za normálnych okolností majú ochrannú funkciu. Dôsledkom toho je zvýšená tvorba zubného plaku, tvorba zubného kameňa, sfarbenie povrchu zubov a náchylnosť ďasien na infekčné ochorenia.
- Nikotín spôsobuje zúženie ciev v ďasnách, a tým nedochádza k ich správnemu zásobeniu živinami. To znamená horšiu obranyschopnosť voči baktériám.
Pôsobenie na celý organizmus
Podľa WHO[1] na Slovensku v roku 2000 zomrelo na choroby zapríčinené fajčením 8 100 ľudí (7 200 mužov a 900 žien). Život fajčiara sa priemerne skracuje o 16 rokov oproti nefajčiarovi. Vo svete fajčí 1,3 miliardy osôb. Ročne umiera na ochorenie súvisiace s fajčením 3,5 až 4 milióny osôb.
Choroby, ktorých vznik má súvislosť s fajčením:
- ateroskleróza,
- ischemická choroba srdca,
- chronická bronchitída,
- bronchogénny karcinóm,
- emfyzém,
- Buergerova choroba,
- a iné.
História fajčenia
Tabak sa pred objavením Ameriky v písomných dejinách vôbec nespomína. Domorodci v Karibskej oblasti ho prvýkrát ponúkli Kolumbovi. Export tabaku zaistil prežitie Jamestownu, jeho predaj financoval americkú revolúciu a prví americkí prezidenti (George Washington a Thomas Jeffeson) boli pestovateľmi tabaku. Ani nie tak dávno používal Hollywood cigarety ako symbol romantiky, šarmu a mužnosti. Americkí vojaci ich dávali ľuďom, ktorých stretávali v krajinách, kde bojovali a po 2.svetovej vojne boli cigarety platidlom od Paríža po Peking. V 20. storočí zažíva úplný rozkvet najmä v rozvojových krajinách a v bývalom východnom bloku.
Prečo nefajčiť
Čo sa deje po poslednej cigarete
- po 24 hodinách sa vaše telo zbaví oxidu uhoľnatého v krvi
- za niekoľko dní sa zlepší chuť, čuch a zlepší sa dýchanie
- o niekoľko týždňov sa zlepší prekrvenie celého tela, pocítite zlepšenie celkového zdravotného stavu
- behom niekoľkých mesiacov ustupujú kašeľ a problémy s dýchaním
- v priebehu niekoľkých rokov sa o 50% znižuje riziko rakoviny pľúc a riziko infarktu
- po približne desiatich rokoch sa bývalý fajčiar dostáva na úroveň nefajčiara
Finančné motivácie
Koľko peniaz môžete ušetriť, ak prestanete fajčiť.
Počet prefajčených cigariet za 1 deň |
Ušetrené peniaze za 1 rok |
Ušetrené peniaze za 20 rokov |
10 |
15 000 Sk |
300 000 Sk |
20 |
30 000 Sk |
600 000 Sk |
30 |
44 000 Sk |
880 000 Sk |
40 |
59 000 Sk |
1180 000 Sk |
50 |
73 000 Sk |
1460 000 Sk |
Výpočty sú zaokrúhľované, je počítané s priemernou cenou škatuľky cigariet: 80,- Sk.
Zdravotné motivácie
Na choroby spôsobené fajčením umiera v Slovenskej republike 20% ľudí.
Každá cigareta skracuje život priemerne o 5 minút. Pri 15 cigaretách denne je život za rok fajčenia skrátený o 18 dní.
Nádory
Fajčenie sa podieľa 90%-tami na riziku rakoviny pľúc a 60%-tami na rakovine močového mechúra. Fajčenie spôsobuje 25x vyššiu pravdepodobnosť výskytu zhubného nádoru.
Pľúca
Medzi pľúcami fajčiara a nefajčiara je obrovský rozdiel. Bohužiaľ svoje pľúca nevidíme, čo nás môže zvádzať k tomu, že je všetko v poriadku. Fajčiarom sa znižuje kapacita pľúc, u silných fajčiarov môže byť znížená až o dve tretiny. Znížená kapacita pľúc spôsobuje zhoršené dýchanie a znižuje fyzickú výkonnosť. Chronické pľúcne choroby sú na 75% zavinené fajčením.
Spoločenské motivácie
Dych
O tom, že dych fajčiara nie je ľúba vôňa, niet pochýb. Fajčiari bohužiaľ vďaka vlastnému fajčeniu tento zápach príliš necítia a môžu sa teda naivne domnievať, že cigaretový dych nie je cítiť. Pokiaľ sú však fajčiari partnermi a jeden fajčí menej, môže mu dych toho druhého tiež prekážať.
Závislosť
Mnoho ľudí sa za fajčenie hanbí alebo ho skrýva. Fajčenie je závislosť a môže byť ostatnými chápaná ako slabosť.
Pasívne fajčenie
Fajčením neškodíme iba sebe, ale i ľuďom v našom okolí a deťom. Nefajčiari vystavení cigaretovému dymu môžu dostať katar pľúc, nádory alebo infarkt.
Ako si znova nezapáliť
Zmena prostredia
Fajčenie býva obvykle spojené s nejakým miestom, zvykom alebo ľuďmi. Tieto situácie nás potom automaticky nútia si zapáliť. Je teda vhodné sa snažiť vyhnúť sa týmto situáciám alebo ich ešte radšej úplne vypustiť.
Symbolická rozlúčka s cigaretou
Zbaviť sa cigariet, popolníkov, zapaľovačov a ďalších vecí má význam samo o sebe v tom, aby nám tieto veci fajčenie nepripomínali, ale pokiaľ zbavenie sa týchto vecí spojíme navyše s určitým rituálom, môžeme dosiahnuť ešte lepší efekt. Symboly majú pradávny zmysel a dodnes sa používajú hlavne vo východných krajinách. Nezávisle na tom, či veci spálime, hodíme do vody alebo zakopeme, môže to pre nás byť nový impulz a viera v to, že sme sa týchto vecí zbavili.
Nahradenie fajčenia inou činnosťou
Pri fajčení vznikajú rôzne rituály. Napadlo vás, koľko ste za svoj život vyfajčili škatuliek, koľko cigariet, koľkokrát sme si cigaretu zapálili a zhasli? Koľkokrát ste si každú cigaretu strčili do úst a z úst? Tieto a mnohé ďalšie rituály môžu byť hlboko zakorenené. Väčšine ľuďom v týchto prípadoch pomáha žuvanie žuvačiek, cmúľanie bonbónov alebo iných pochúťok.
|